Właściwy dobór odzieży na każdą pogodę
Odpowiedni ubiór na każdą pogodę
Entuzjazm spędzania czasu na świeżym powietrzu zaczyna się od właściwego wyposażenia. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat ubierania dziecka na słońce lub na deszcz.
Lato i słoneczna pogoda
Skórę dzieci należy chronić przed promieniowaniem UV, zwłaszcza w pierwszych tygodniach lata. Najlepiej przyzwyczajać dziecko do słonecznej pogody stopniowo. Niemowlęta powinny większość czasu spędzać w cieniu — nie zaleca się stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Ubrania chroniące przed promieniowaniem słonecznym to najlepszy wybór dla dzieci, które chcą bawić się bez ograniczeń.
Głowę i oczy należy chronić przed słońcem: lekki letni kapelusz albo czapka z daszkiem mogą skutecznie zapobiec udarowi. Nie należy również zapominać o okularach przeciwsłonecznych — naturalny mechanizm ochronny oczu kształtuje się do 25 roku życia.
- Unikaj przebywania w słońcu w najgorętszej porze dnia, czyli między 12.00 a 15.00.
- Nie zapomnij o butelce z wodą. Dorośli również powinni pamiętać o piciu wody w gorące dni, aby uniknąć odwodnienia.
- Chroń oczy i głowę dziecka przed słońcem. Pomoże to zapobiec uszkodzeniu wzroku lub przegrzaniu organizmu. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych również podczas jazdy na nartach.
- Bose stopy? Tylko jeśli bardzo dobrze znasz dany teren. Obuwie chroni stopy przed odłamkami szkła i użądleniami.
W parku i na wsi
Luźne i wygodne ubrania oddychają i dobrze chronią przed słońcem. Koszulka z krótkim rękawem i pasujące szorty, spódniczka albo rybaczki to doskonały i uniwersalny zestaw. A kiedy wieczorem zrobi się chłodniej, cienka i lekka kurtka albo bluza z kapturem dodatkowo ochronią dziecko przed natarczywymi owadami.
Na plaży
Aby dzieci mogły bezpiecznie pluskać się w wodzie, odsłoniętą skórę najlepiej nasmarować solidną warstwą kremu z filtrem. W chłodniejsze dni osusz skórę dziecka zaraz po wyjściu z wody i ubierz je w miękkie ubranie plażowe, które zapewni mu ochronę przed słońcem.
Słoneczne wakacje
Ubrania z serii SunProof chłodzą ciało dziecka, a dzięki filtrom UV 50 chronią je także przed szkodliwym działaniem słońca niezależnie od tego, czy odzież jest mokra czy sucha. Wystarczy 10 minut, by na nieosłoniętej skórze dziecka pojawiły się oparzenia. Ubrania z serii SunProof pozwalają na bezpieczną zabawę przez 500 minut, czyli ponad osiem godzin. Wow! :) Nie zapomnij również o butach do pływania, które skutecznie chronią przed wszystkim, co może czaić się w piasku.
Na wiatr i deszcz
Na najbardziej zewnętrzną warstwę wybierz wiatro– i wodoodporny materiał. Przy zmiennej pogodzie warto postawić na ubranie funkcjonalne — wodoodporne, ale oddychające. Tradycyjna odzież wodoodporna również przyda się na deszczową pogodę. Upewnij się, że obuwie i rękawiczki dziecka również są wodoodporne.
Postaw na proste rozwiązania. Wybierz funkcjonalne ubranie — z wodoodpornego, ale oddychającego materiału — a może się okazać, że dodatkowy wodoodporny strój nie będzie w ogóle potrzebny. Upewnij się, że obuwie i rękawiczki dziecka również są wodoodporne.
Wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż w rzeczywistości. Pamiętaj, by osłonić głowę i uszy dziecka przed wiatrem, który może być chłodny nawet przy słonecznej pogodzie.
Warstwa podstawowa, która odprowadza wilgoć z ciała jest niezastąpiona wiosną i jesienią: kiedy dziecko już się wyszaleje, im mniej będzie spocone, tym mniejsze ryzyko przeziębienia. Czy znasz już produkty Reima z materiału Play Jersey? To zupełnie nowy rodzaj funkcyjnego dżerseju, który w niczym nie przypomina tradycyjnej, nudnej odzieży spodniej. Świetnie sprawdza się jako warstwa podstawowa, ubranie do noszenia po domu, strój na lato albo do ćwiczeń.
Oddychające ubrania w warstwie środkowej zapewnią ciepło w chłodniejsze dni. Pamiętaj, że do wodoodpornych butów dzieci powinny nosić funkcjonalne skarpetki z dużą zawartością włókien syntetycznych, które odprowadzają wilgoć ze skóry.
Mżawka
Optymalna wysokość słupa wody dla ubrań noszonych podczas spacerów i zabaw blisko domu wynosi średnio 1000–3000 mm. Wodoodporne, oddychające buty to gwarancja, że stopy pozostaną suche podczas przechadzek po mieście i w drodze do szkoły.
Zabawa w kałużach
Dolną część ciała amatorów skakania po kałużach najlepiej ochronią spodnie przeciwdeszczowe albo odzież Reimatec — nasze oddychające materiały nie mają sobie równych w kwestii wodoodporności (wysokość słupa wody ponad 10 000 mm). W ekwipunku małego odkrywcy nie może też zabraknąć kaloszy i wodoodpornych rękawiczek z jednym palcem.
Ulewa
Stało się — mamy oberwanie chmury! Odzież Reimatec czy tradycyjny strój przeciwdeszczowy — wybór należy do Ciebie. Pod spodem jest dość miejsca na ciepłe ubranie, a kaptur lub kapelusz przeciwdeszczowy dobrze ochroni głowę.
Na zimną pogodę
Jak rozpoznać, że moje dziecko marznie? Bardzo zimny w dotyku czubek nosa, Dziecko wygląda blado, usta i skóra mają sinawy odcień, Dreszcze, Nie martw się, jeśli dziecko ma chłodne dłonie i stopy — w ten sposób ciało przenosi ciepło tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
Zimą dobrze ubierać się warstwami. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze, czytaj dalej.
Gdy temperatura spada poniżej 10°C, warto zaopatrzyć się w czapkę i rękawiczki. Im zimniej na dworze, tym lepszej ochrony potrzebują ręce i głowa dziecka — użyj oddychających akcesoriów, które odprowadzają wilgoć.
Najlepszą izolację daje powietrze — zbyt opięte ubrania nie zapewnią dziecku ciepła. Rękawiczki powinny być na tyle luźne, by pod spodem zmieściła się dodatkowa para, a obuwie powinno umożliwiać założenie dodatkowej pary skarpet. Obuwie należy dobrać stosownie do pogody — dobrze, by wewnątrz zostało również dość miejsca na zimowe wkładki.
Im młodsze dziecko, tym cieplej powinno być ubrane. Niemowlęta śpiące w wózkach potrzebują dodatkowej warstwy ciepła — śpiwora lub bardzo ciepłego koca.
Im dłużej planujesz przebywać na zewnątrz, tym cieplej powinno być ubrane dziecko.
Jeśli pogoda na to pozwala, wybierz lżejsze ubrania dla dzieci, które aktywnie spędzają czas na powietrzu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie spocą się za bardzo.
Temperatury około zera
Unikaj zakładania zbyt wielu warstw dzieciom, które dużo się ruszają. Czapki i kapelusze powinny być ciepłe, lekkie i oddychające, z niezbyt gęstym splotem. Cienka wełniana czapka będzie idealna na odrobinę zimowego szaleństwa. Dla dzieci, które przebywają na zewnątrz długo, ale nie są zbyt aktywne, pikowane ubrania będą jak znalazł, gdy temperatura spadnie poniżej 5°C.
Kilka stopni poniżej zera
Pikowane ubrania to strzał w dziesiątkę. Dla ruchliwych dzieci wystarczą rajstopy lub kalesony i pikowane spodnie — na wszelki wypadek lepiej nie przesadzać też z warstwami okrywającymi górną część ciała. Pikowane rękawiczki i ciepła czapka albo wełniana kominiarka ochronią dziecko przed zimnem.
Trzaskające mrozy
Cienka kominiarka nada się jako warstwa podstawowa pod czapkę. Kaptur może zapewnić dodatkową ochronę, zwłaszcza jeśli jest wykończony futrem, które zatrzymuje ciepłe powietrze przy twarzy. Pod rękawiczki z jednym palcem można włożyć drugą, cieńszą parę, a buty dodatkowo ocieplić wełnianymi skarpetami i filcowymi wkładkami. Do tego zestawu można dodać kilka warstw pośrednich. Kiedy zrobi się naprawdę zimno, najlepiej założyć dziecku warstwę wierzchnią wypełnioną puchem.