Na czym polega ubranie "na cebulkę"

Ubiór warstwowy

Ubranie dziecka na dwór to nie lada wyzwanie — może nam być ciężko określić funkcjonalność ubrań podczas zmian pogody. Skąd mogę mieć pewność, że mojemu dziecku będzie dostatecznie ciepło, a jednocześnie że się nie spoci i nie przegrzeje? Kluczem do odpowiedniego ubrania dziecka jest ubieranie warstwami, na tzw. cebulkę.

Różne materiały dobrze sprawdzają się przy ubraniu na cebulkę, a warstwa powietrza pomiędzy ciuchami zapewnia dodatkowe ciepło. Warstwa spodnia pozwala skórze oddychać, środkowa zapewnia utrzymanie ciepła wewnątrz stroju, a wierzchnia gwarantuje ochronę przed wiatrem i chłodem. Ponadto ubieranie „na cebulkę” jest bardzo ekonomiczne. Jedna warstwa stroju może być wykorzystywana niemalże przez cały rok, o ile nie stanie się za mała. Dzięki zakładaniu lub zdejmowaniu dodatkowych warstw można dostosowywać strój do zmieniających się warunków pogodowych, a różnorodne warstwy spodnie i środkowe mogą w ciekawy sposób odmienić strój.

1. Warstwa podstawowa

Obecnie funkcjonalne modele odzieży spodniej są dostępne także dla dzieci. Tego typu odzież jest odpowiednia do uprawiania sportów, aktywnej zabawy i gier na świeżym powietrzu. Ubrania z tkanin syntetycznych i mieszanych włókien odprowadzają wilgoć ze skóry i rozprowadzają ją do innych warstw. Dzięki temu dziecko będzie mieć zapewniony komfort i wygodę, nawet jeśli spoci się podczas najdzikszych zabaw na świeżym powietrzu.
Bawełniana warstwa podstawowa nie jest dobrym wyborem, ponieważ materiał ten nie jest funkcjonalny — wychładza ciało w przypadku zawilgotnienia, przez co dziecko może się przeziębić. Najlepiej wybierać tkaniny typu Thermolite, Play Jersey lub wełna. Wszystkie te tkaniny są oddychające i zapewniają skórze odpowiedni komfort. Wełna odprowadza i wchłania wilgoć, a jednocześnie zapewnia ciepło nawet w przypadku zawilgotnienia.

2. Warstwa pośredna

Kolejna warstwa jest nazywana warstwą pośrednią. W okresiem zimowym stosujemy kilka warstw pośrednich, natomiast wiosną często wystarcza jedna. Warstwa pośrednia zapewnia komfortową ilość dodatkowego ciepła, należy jednak pamiętać o tym, by była dostatecznie luźna — ściśle przylegające do siebie warstwy mogą krępować ruchy i nie zapewniają odpowiedniego ciepła.
Polar to dobry wybór, ponieważ jest przewiewny i zapewnia taką samą ochronę przed zimnem, jak wełna, z tą różnicą, że jest łatwy w pielęgnacji i szybko wysycha. Wełna zachowuje swoje właściwości ogrzewające nawet w przypadku zawilgocenia. Kolejną alternatywą jest delikatnie ocieplana kamizelka lub bluza, która może służyć jako miękka ogrzewająca warstwa w przypadku noszenia pod kurtką.

3. Warstwa wierzchnia

Najważniejszą funkcją warstwy wierzchniej jest zapewnianie ochrony przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Warto wybrać warstwę wierzchnią wykonaną z wodoodpornego materiału, tak by można ją było nosić w różnych warunkach pogodowych — w słoneczne dni, podczas deszczu lub pluchy. Dla pełnej funkcjonalności warstwa wierzchnia powinna być również oddychająca, by wilgoć była odprowadzana na zewnątrz stroju. W przeciwnym wypadku wilgoć będzie pozostawać wewnątrz stroju, narażając dziecko na dyskomfort i uczucie chłodu. Ciepłotę ciała dziecka można sprawdzić na karku lub przy szyi: jeśli skóra w tym miejscu jest chłodna, oznacza to, że dziecku jest zimno.

Page_kerrospukeutuminen_fullwidth1060x891_01.jpg

Czy nadal potrzebujesz pomoc+ Kontakt Kontakt