Jak dokonać zwrotu?

Jak dokonać zwrotu produktów
Każdy artykuł zakupiony w sklepie internetowym Reima można bezpłatnie odesłać w ciągu 14 dni od otrzymania poprzez skorzystanie z ustawowego prawa odwołania. Szczegóły prawne dotyczące prawa odwołania można znaleźć w naszych Ogólnych Warunkach Handlowych w sekcji "Prawo do odstąpienia"

Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy powiadomić nas (Reima Oy, Pakkalankuja 6, 01510, Vantaa, Tel.: +358 20 759 5800, Fax: +358 20 759 5801, E-Mail: skontaktuj@reima.com) o takiej woli, składając jednoznaczne oświadczenie (np. listem wysłanym pocztą, faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej). Można także skorzystać z załączonego formularza odstąpienia od umowy, co jednak nie jest obligatoryjne.

W celu dokonania zwrotu produktów należy wygenerować bezpłatną etykietę zwrotnę na portalu DHL. Aby uzyskać darmową etykietę zwrotną należy wypełnić wszystkie wymagane pola, pobrać, a następnie wydrukować pobraną etykietę. Prosimy dołączyć już zdjęte metki, formularz zwrotu i użyć oryginalnego opakowania w celu zabezpieczenia towaru lub zapakować towar w taki sposób, aby nie został uszkodzony podczas transportu. 

Prosimy dołączyć już zdjęte metki i użyć oryginalnego opakowania w celu zabezpieczenia towaru lub zapakować towar w taki sposób, aby nie został uszkodzony podczas transportu. W celu łatwiejszego przyporządkowania zwróconego zamówienia prosimy użyć dokumentu zwrotu załączonego do przesyłki. Na dokumencie zwrotu wystarczy jedynie zaznaczyć, które artykuły są zwracane. Podanie przyczyny zwrotu byłoby dla nas ogromnym ułatwieniem — dzięki temu zyskamy pouczające wskazówki i będziemy mogli udoskonalić nasze usługi.

Czy nadal potrzebujesz pomoc+ Kontakt Kontakt